Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa (Komisje) Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< kwi 2017 >>
pwścpsn
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imprezy

Monografia Automobilklubu Polski

Z okazji 110 rocznicy założenia Automobilklubu Polski został wydany drukiem Suplement Monografii 2009-2019. Wydawnictwo można zakupić w siedzibie Automobilklubu Polski w cenie 20 zł/egz., lub w cenie 50 zł/egz. w komplecie z wydaną Monografią Automobilklubu Polski 1909-2009. Miłośników historii motoryzacji w Polsce oraz osiągnięć sportowych Automobilklubu Polski serdecznie zapraszamy do zakupu.


 

W czerwcu 2009 roku działacze Automobilklubu Polski, po 3 latach gromadzenia danych historycznych, zdjęć i relacji, wydali drukiem Monografię Automobilklubu Polski. To kompleksowe opracowanie jest nie tylko dokumentem opisującym dzieje Automobilklubu Polski, ale jest także historią motoryzacji w Polsce.

Monografia Automobilklubu Polski, bogato ilustrowana (ok. 1000 zdjęć) wydana została w formacie albumowym (23,5×33,5 cm). Na 425 stronach objętości zawarte zostały dzieje klubu i polskiej motoryzacji od 1909 roku. Index nazwisk liczy ponad 2800 pozycji, osób znanych i cenionych w kręgach motoryzacji. Autorzy starali się dotrzeć do najważniejszych wydarzeń opisujących dzieje i działalność Automobilklubu Polski oraz wpływających na rozwój sportu, turystyki i wszystkich dziedzin związanych z motoryzacją.

Wszystkich zainteresowanych posiadaniem tego unikalnego wydawnictwa na własność zapraszamy do siedziby Automobilklubu Polski: ul. Powstańców Śląskich 127, 01-355 Warszawa.

Wskazany jest wcześniejszy kontakt w sekretariacie klubu aby uzyskać informację o dostępności albumu: Sekretariat – Katarzyna Lewandowska sekretariat@automobilklubpolski.pl, tel. 22 873 24 20; fax. 22 873 24 21.

 

Jak powstawała Monografia Automobilklubu Polski

Monografia Automobilklubu Polski, obchodzącego w 2009 roku swoje 100-lecie to kompleksowe opracowanie, pozwalające na głębszą refleksję nad drogą, jaką przechodził nasz kraj, a szczególnie jego motoryzacja oraz jeden z pierwszych w kraju klub i poszczególne dziedziny wielostronnej jego działalności.

Powołany 14 listopada 2005 roku zespół redakcyjny odbył szereg spotkań podczas których ustalano zasadnicze ramy tego opracowania, ustalano podział na grupy tematyczne, korygowano przedstawiane teksty dotyczące różnych dziedzin działalności klubu. Niełatwo też było wybrać odpowiednich autorów poszczególnych rozdziałów, ścierały się poglądy dotyczące tekstów, układu i objętości dzieła, jak też jego ostatecznego wyglądu. Romuald Chałas, Prezes Automobilklubu Polski tak pisze we wstępie do Monografii:

„ … Różne były dzieje Automobilklubu Polski – nie brakowało wzlotów, ale były też upadki. Zmieniały się nazwy, statuty, prezesi. Stworzony jeszcze przed odzyskaniem niepodległości – w „Kongresówce” – przetrwał zawieruchy wojenne, ustrojowe i polityczne. Pozbawiony statusu i godła, a nawet znaczenia, dzięki swoim członkom i pasjonatom, nigdy nie stracił swojej tożsamości. Nie tylko przetrwał, ale rozrósł się! Był jedną z pierwszych na ziemiach Polski (po Automobilklubie Krakowskim) organizacją, która skupiała ludzi zainteresowanych motoryzacją, automobilizmem, która rozpoczęła bardzo szeroką działalność na rzecz upowszechniana zasad ruchu drogowego, kultury motoryzacyjnej i sportów motorowych. Dla wszystkich działaczy Automobilklubu Polski, tych dawnych, ale i dzisiejszych oraz dla historii automobilizmu w Polsce ważnym jest też wydanie tej monograficznej książki. Grupa autorów przez lata zbierała materiały, aby na jej stronach utrwalić fakty z dziejów Klubu – nie wszystkie oczywiście, ale przynajmniej te ważniejsze. Pamięć ludzka jest ulotna, stąd nasza radość, że udało się ocalić od zapomnienia wiele wydarzeń z życia Klubu. Jeśli ktoś poczuje się pominięty, przepraszam w imieniu swoim i autorów. …”

Przy tej okazji wypada wspomnieć o twórcach wydania książkowego naszych dziejów. Z nadania zarządu Klubu zaszczyt kierowania zespołem redakcyjnym Monografii, który tworzyli długoletni działacze klubowi posiadający wiedzę o przeszłości naszego Klubu miał Bogumił Mierkowski.

Zespół redakcyjny monografii Automobilklubu Polski:
Jan Bronikowski, Benedykt Chądzyński, Jan Cichy, Wojciech Ciurzyński, Andrzej Deminet, Marek Kaczmarek, Andrzej Karaczun, Leszek Karaś, Bogdan Kuczyk, Tadeusz Maldis, Bogumił Mierkowski (przewodniczący), Władysław Paszkowski, Paweł Teter, Stanisław Szelichowski (zastępca przewodniczącego).

„Tylko oni mogli sprostać zadaniu jakie przed nimi postawił Klub … oraz jakie oni sami przed sobą postawili. Wszyscy mieli pewność, że to przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, tę pewność wspierało przekonanie, że nasz Klub musi wreszcie mieć spisane swoje dzieje, a ta konieczność powinna być spełniona w stulecie jego istnienia. Pracę Zespołu wspierało liczne grono członków Klubu, był wśród nich, co jest oczywiste z tytułu funkcji jaką pełnił w Klubie, prezes Romuald Chałas.

Niestety nie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Monografii, sądzone było dotrwanie do momentu wydania jej drukiem. Opuścili nas przed czasem: Bogdan Kuczyk oddany sportom motocyklowym w ogóle, a w szczególności w naszym Klubie, Jan Cichy znający świetnie historię i rozwój klubowej turystyki motorowej, Andrzej Deminet posiadający wyjątkowo bogatą wiedzę (wspartą dokumentami) o przeszłości naszego Klubu, Władysław Paszkowski „chodząca historia Klubu” i to w kilku dziedzinach, takich jak karting, sport samochodowy i motocyklowy, a także BRD, Wojciech Ciurzyński świetnie obeznany z tematyką pojazdów zabytkowych.

Tak więc z 14 osobowego składu Zespołu redakcyjnego Monografii odeszło od nas na zawsze aż pięciu jej członków. W ślad za nimi poszedł współpracujący z zespołem Leszek Małkowski profesjonalny fotoreporter motoryzacyjny dysponujący bogatym archiwum zdjęciowym oraz Tadeusz Maldis działający w Zespole ds. Inwestycji AP.

Za pięcioletni trud poniesiony przez zespół redakcyjny przy tworzeniu Monografii, Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego oraz Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich przyznało Automobilklubowi Polski nagrodę „Złote Koło’2010” w kategorii książka.”

Bogumił Mierkowski, Warszawa, lipiec 2013 r.

Fragmenty Monografii Automobilklubu Polski

DZIEJE:

Początki (1909–1918)
Rozwój i lata świetności (1921–1939)
Restytucja i przetrwanie (1946–1957)
Pod sztandarem Automobilklubu Warszawskiego (1957–1988)
Powrót do tradycji i czasy współczesne (1988–2009)

DZIAŁALNOŚĆ:

Sport Samochodowy
Damy Automobilklubu Polski
Turystyka Samochodowa
Sport Kartingowy
Pojazdy Zabytkowe
Caravaning
Samochody terenowe
Sport motocyklowy
Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego
Komisje Kół
Prezesi Automobilklubu Polski

INDEKS NAZWISK

Powyżej zamieszczone zostały linki do wybranych, obszernych fragmentów Monografii Automobilklubu Polski. Nie wszystkie rozdziały zostały zamieszczone w całości. Aby stać się posiadaczem kompletnego wydania albumowego zapraszamy do siedziby klubu.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Call Now Button