Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa (Komisje) Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< maj 2024 >>
pwścpsn
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imprezy

Klubowe
Piknik „Bezpiecznie na Bemowie”
16 sierpnia 2023

Piknik „Bezpiecznie na Bemowie”

10 sierpnia 2023r na terenie i z inicjatywy Automobilklubu Polski, odbył się Piknik „Bezpiecznie na Bemowie”. Partnerami wydarzenia byli m.in.: Urząd Gminy Bemowo, Urząd Marszałkowski Mazowsza, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna, i inni. Nieodzownym elementem Pikniku był udział Ratowników Drogowych z Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Automobilklubu.
Ozdobą imprezy były zabytkowe auta, o których obecność zadbał Jacek Baliński z Komisji Pojazdów Zabytkowych AP.
Poniżej obszerna relacja wraz z galerią zdjęć – przygotowane przez Andrzeja Glajzera.

Piknik to określenie kojarzące się zwykle z letnim wypoczynkiem, odświętnym nastrojem i chęcią spędzenia czasu w miłej atmosferze. Pełnia lata i środek wakacji nie jest w tym przypadku bez znaczenia choćby ze względu na zagrożenia wynikające ze zwiększonego natężenia ruchu w czasie wakacyjnych wyjazdów…, oraz niestety, mimo poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach, ciągle jeszcze dużej liczby zdarzających się w tym czasie wypadków. W tym niestety również z udziałem najmłodszych.
To co może zmienić ten stan to głównie edukacja, a że edukacja młodzieży w czasie wakacji to temat trudny to musi być szczególnie atrakcyjna! No i była!
Licznie odwiedzające piknik grupy dzieci spędzające wakacje w mieście i ich opiekunowie nie mogły narzekać na brak przygotowanych atrakcji. Największym zainteresowaniem jak zwykle cieszyły się zgromadzone na pikniku pojazdy i to zarówno te współczesne, czyli auta i motocykle policyjne, które chętnie udostępniali i cierpliwie opowiadali o nich i występujący w imieniu współorganizatora policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji jak i prezentowane pojazdy zabytkowe używane kiedyś służbach mundurowych, które znalazły się na Bemowie dzięki członkom Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że atrakcją samą w sobie ( i co ciekawe nie tylko dla chłopców) był bojowy wóz strażacki, który przyjechał z Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, ale…, wcale nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się udostępniane zainteresowanym przez Sekcję Modeli Samochodowych RC AP kierowane radiem modele aut terenowych, które w porównaniu z poprzednio wspomnianym reprezentowały klasę pojazdów w mikroskali.
Mobilne miasteczko rowerowe oraz liczne i ciekawe konkursy to kolejne atrakcje, które zostały przygotowane przez Wydział Profilaktyki Warszawskiej Straży Miejskiej.
Podczas rozmowy dowiedziałem się, że działalność edukacyjna polegająca na przekazywaniu wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym to stały element aktywności tej jednostki realizowany w warszawskich przedszkolach i szkołach, a jedną z najbardziej atrakcyjnych form są zajęcia dla młodzieży odbywające się w bardzo nowocześnie zorganizowanym i wyposażonym stacjonarnym miasteczku rowerowym na warszawskiej Woli (ul. Sołtyka 8/10).
Stanowisko Ratownictwa Drogowego PZM dawało z kolei uczestnikom pikniku możliwość zapoznania się ze sposobami oraz indywidualnego przetrenowania udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach ( i to nie tylko drogowych).
Największe jednak wrażenie (przynajmniej na mnie) zrobiła rozmowa przyjmującej zgłoszenia o wypadkach z może 9-letnim chłopcem. Prowadząc z nim rozmowę krok po kroku instruowała go jak należy rozmawiać przez telefon w chwili kiedy konieczna jest natychmiastowa pomoc poszkodowanemu.
Niby proste i oczywiste sytuacje, ale w momentach zagrożenia zgłaszający np. wypadek powinni móc się opanować, skupić, a następnie zacząć od najprostszej informacji …czyli od np. precyzyjnego określenia miejsca zdarzenia!
W relacji wspomnę jeszcze o udziale pikniku Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, która może niewiele wspólnego ma ze stanem bezpieczeństwa na dogach, ale jak można było zauważyć prezentowane na tym stanowisku wyposażenie robiło wrażenie! Nieukrywanym celem obecności tej formacji (co zresztą stanowiło treść eksponowanego plakatu) było zapoznanie odwiedzających z charakterem tej służby i ewentualnego wstąpienia w jej szeregi.
Kolejną atrakcją, tyle, że dostępną tylko dla starszych była możliwość przekonania co dzieje się w kabinie samochodu, który w czasie wypadu przewraca się na dach. Test na symulatorze takiego zdarzenia chyba najlepiej przekonywał tych, którzy decydowali się na udział w teście do potrzeby, a zasadzie konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa.
To oczywiście obowiązek, ale dopiero odczucie na własnym ciele pozwala ocenić czym tak naprawdę jest fizyka.
Powracając do wakacji warto było skorzystać z obecności na pikniku reprezentacji współpracującej z Urzędem Marszałkowskim woj. Mazowieckiego Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Wydawnictwa, foldery, ale przede wszystkim przekazywane informacje były w stanie przekonać nie tylko najmłodszych, że tak naprawdę najbliższe nam okolice, czyli region Mazowsza może zaskoczyć nie tylko ciekawymi miejscami turystycznymi, ale również nie do końca znanymi zabytkami związanymi z historią naszego kraju.

To jedna i zasadnicza część imprezy, ale drugim jej elementem był udział w niej gości zagranicznych przybyłych tu w ramach jednego z punktów programu 37 Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji ( International Police Motor Corporation).
Okazją ku temu i powodem, dla którego znalazło się na Bemowie 120 policjantów z Austrii, Niemiec, Słowenii. Szwajcariii Ukrainy i oczywiście z Polski jest setna rocznica przystąpienia naszego kraju do Interpolu.
Ich obecność, ale również konkurencje w jeździe samochodami oraz motocyklami były dodatkową atrakcją dla publiczności, ale przez nich traktowane były jako kolejne eliminacje IX edycji Mistrzostw Europy IPMC.

www.automobilklubpolski.pl/piknik-bezpiecznie-na-bemowie-galeria/

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Call Now Button