Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa (Komisje) Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< maj 2024 >>
pwścpsn
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imprezy

Klubowe
Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla Kierowców Biskupów
14 marca 2019

Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla Kierowców Biskupów

Po raz piętnasty MIVA Polska razem z Akademią Jazdy Opel zorganizowała Kurs Bezpieczeństwa i Doskonalenia Techniki Jazdy dla Kierowców Biskupów. Wydarzenie miało miejsce na warszawskim Bemowie, na Autodromie Automobilklubu Polski, dn. 12 marca 2019 roku w dniu obrad sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. W kursie udział wzięło blisko 30 kierowców najwyższych dostojników Kościoła w Polsce.

W czasie kursu kierowcy biskupów odbyli zajęcia teoretyczne z psychologiem transportu Waldemarem Chromińskim. Podczas wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak można uchronić się przed wypadkiem drogowym. Prowadzący prezentował uczestnikom nowoczesne podejście do bezpieczeństwa wśród kierowców z uwzględnieniem współczesnej wiedzy z psychologii i neurofizjologii. Ponadto część teoretyczna dotyczyła najpierw specyfiki ruchu drogowego w Polsce. Jak zaznaczył prelegent, natężenie ruchu drogowego w Polsce należy do najwyższych w Europie – 3. miejsce po Portugalii i Włoszech.
Dalej, prezentowane były somatyczne i neurofizjologiczne przyczyny obniżonej sprawności kierowców, mechanizmy neuropsychologicznych procesów spostrzegania, wnioskowania, podejmowania decyzji czy źródeł błędów związanych z defektami uwagi i decyzji, systematycznie popełnianych przez kierowców. Ponadto Pan Psycholog zaznaczył jaki powinien być dobry kierowca: Dobry kierowca to osoba, która potrafi panować nad sobą, osoba, która dba o bezpieczeństwo, która jest sympatyczna wobec innych użytkowników dróg, nie realizuje swojej jazdy jako rywalizacja, nie jest nastawiona agresywnie, jej jazda nie jest regulatorem nastrojów, a realizuje cel bezpiecznego przejazdu.

Podczas części praktycznej kursanci wraz z wyspecjalizowanymi instruktorami wykonywali określone ćwiczenia za kierownicą na autodromie; mieli również okazję przejść szkolenia na symulatorach bezpieczeństwa, które mają na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń drogowych.

Ten kurs jest potrzebny tak naprawdę dla każdego kierowcy. Można na nim nabyć doświadczenia i pewności oraz techniki wychodzenia z poślizgu ale również pewnej świadomości dotyczącej prowadzenia pojazdów, a przede wszystkim bezpieczeństwa osób, które się przewozi i swojego bezpieczeństwa. Jestem bardzo wdzięczny, że mogę brać udział w tym kursie i wszystkim polecam żeby zdobyć takie doświadczenie, by na drogach troszczyć się również o innych użytkownik drogi – relacjonuje ks. Łukasz Kordowski, kierowca Ordynariusza diecezji ełckiej.

Dużym zaskoczeniem dla kierowców były również symulacje wagi zderzeniowej. Podczas tego ćwiczenia można było zobaczyć ile waży człowiek bądź dany przedmiot podczas zderzenia ze stałą przeszkodą przy prędkości 50 km/h. Zwykły telefon ważył ponad 8 kg, a przeciętny kursant 3 tony. Prowadzący poprzez ćwiczenie chciał mocno podkreślić, aby w samochodzie zawsze jeździć w pasach.

Od prawie dwudziestu lat współpracujemy z MIVA Polska i staramy się w tych spotkaniach stwarzać takie sytuacje, które mogą zaskoczyć na drodze. Nagła zmiana przyczepności, niespodziewany poślizg, zmiana nawierzchni, opanowanie tego i podjęcie decyzji w ciągu ułamków sekund może i ratuje w takich przypadkach życie i zdrowie. Tego właśnie tutaj uczą się kierowcy biskupów – w trakcie kursu tłumaczył Mariusz Stuszewski, właściciel Akademii Jazdy Opel.

Z okazji kursu wielu biskupów przekazało do MIVA swoje wsparcie na pojazdy misyjne, w tym roku do Republiki Środkowo-Afrykańskiej do diecezji Bour, gdzie obecnie istnieje pilna potrzeba na 3 motocykle i 2 samochody terenowe. Także kierowcy pasterzy w czasie kursu złożyli swój dar na ten cel.

Pomysł Kursu Doskonalenia Jazdy dla Kierowców Biskupów powstał w 2001 r. po tym, jak w wypadku samochodowym zginął biskup radomski Jan Chrapek. Od tego czasu MIVA Polska organizuje cyklicznie kursy doskonalenia jazdy dla Kierowców Biskupów. Mają one na celu podnoszenie kwalifikacji Kierowców Biskupów do bezpiecznej jazdy i przewozu dostojników Kościoła w Polsce.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Call Now Button