Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa (Komisje) Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< cze 2024 >>
pwścpsn
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imprezy

Samochody
Nagroda Mistrza Pilotażu im. Marka Pawłowskiego
2 lutego 2019

Nagroda Mistrza Pilotażu im. Marka Pawłowskiego

Swoją 45-letnią karierę w rajdach samochodowych rozpoczął w sezonie 1972. Startował m.in. z wielokrotnymi mistrzami Polski – Marianem Bublewiczem i Andrzejem Koperem. Angażował się w rozwój historycznych rajdów w Polsce. Marek Pawłowski – wyjątkowy człowiek i doświadczony pilot, (Automobilklub Polski)  – odszedł w styczniu 2018 roku. Zbliżający się sezon Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie pierwszym, w którym można walczyć o nagrodę imienia nieodżałowanego Marka Pawłowskiego.


Marek Pawłowski (fot. Jakub Żołędowski, Kronika Rajdów)

Z inicjatywy dwóch mistrzów sportu samochodowego, zawodników HRSMP – Tomasza Szostaka i Andrzeja „Śruby” Wodzińskiego – ustanowiliśmy prestiżowe wyróżnienie ku pamięci naszego kolegi i osoby niezwykle zasłużonej dla polskich rajdów. Marek Pawłowski pilotował czołówkę polskich kierowców, był jednym z najbardziej doświadczonych zawodników w licznej stawce Motul HRSMP i współtworzył z nami ten cykl – wyjaśnia Mirosław Miernik, koordynator rajdów historycznych w Polskim Związku Motorowym.

Nagrodę Mistrza Pilotażu im. Marka Pawłowskiego zdobędzie pilot, który na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów, jadąc samochodem z napędem na jedną oś i silnikiem wolnossącym, który homologowanym był nie później niż w 1985 roku. Kapitułę nagrody stanowić będą jej pomysłodawcy i fundatorzy – Tomasz Szostak i Andrzej Wodziński oraz jej zdobywcy w kolejnych sezonach.


Marek Pawłowski (fot. Jakub Żołędowski, Kronika Rajdów)

Marek Pawłowski debiutował w 1972 roku jako kierowca rajdowy, ale po wypadku, w którym stracił swój samochód, przesiadł się na prawy fotel. Uznanie zdobył jako pilot Zbigniewa Eysmonta oraz Marka Karczewskiego, a potem startował m.in. z Andrzejem Koperem, Bogdanem Drągowskim, Markiem Karczewskim, Jeremim Dernałowiczem, Grzegorzem Malinowskim, a także Marianem Bublewiczem. Karierę zakończył w 1984 roku, ale cały czas pozostał blisko rajdów.

Był sędzią, a także dyrektorem licznych imprez sportowych i współzałożycielem Automobilklubu Rzemieślnik. Był członkiem honorowym Automobilklubu Polski w którym działał ode 1987 roku. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową Automobilklubu Polski oraz odznaką Zasłużony dla PZM.  Słynął z troski historię rajdów w Polsce, organizował Rajd Barbórka Legend. Był przy narodzinach Motul HRSMP i startował w tym cyklu z Andrzejem Wodzińskim. W sezonie 2017 zdobył pierwszy w Motul HRSMP tytuł Mistrza Polski pilotów w kategorii FIA 1. Jego ostatnim startem był Rajd Dolnośląski w sezonie 2017. Pawłowski zmarł 8 stycznia 2018 roku.

Od sezonu 2019 Nagroda Mistrza Pilotażu im. Marka Pawłowskiego będzie najwyższym wyróżnieniem dla pilotów startujących w Motul HRSMP i zarazem wspaniałym uhonorowaniem pamięci legendarnego pilota i prekursora rajdów historycznych w Polsce.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Call Now Button