Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa (Komisje) Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< maj 2024 >>
pwścpsn
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imprezy

BRD
Kurs Ratowników Drogowych PZM
15 sierpnia 2023

Kurs Ratowników Drogowych PZM

Kolejny kurs Ratowników Drogowych PZM pomyślnie zrealizowany. W dniach 5 i 6 sierpnia 2023r Komisja BRD Automobilklubu Polski zorganizowała i przeprowadziła kolejny kurs Ratowników Drogowych PZM. Podczas kursu omawiano szczegółowo zasady bezpiecznego udzielania pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych oraz osobom w stanie zagrożenia życia. Prowadzący zajęcia przekazywali swoją wiedzę, posiłkując się licznymi doświadczeniami praktycznymi.
Wykłady rozpoczęto przedstawieniem już prawie 50 letniej historii Ratownictwa Drogowego w Polskim Związku Motorowym. Następnie zapoznano uczestników z przepisami prawa zawierającymi bezwzględny nakaz udzielania pierwszej pomocy. Kolejno mówiono o anatomii człowieka, co pozwoliło zebranym oceniać poszczególne stany zagrożeń zdrowia i życia.

Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej opisał bezpieczne sposoby zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz zapobieganie i likwidację źródeł ognia. Wspomniał też o technikach dostania się do ofiar w zakleszczonym, czy zamkniętym pojeździe. Sporo czasu poświęcono technice tamowania krwotoków, złamaniom kości, urazom narządów. Kolejno omawiano inne zagrożenia mogące być podstawą interwencji ratownika, jak zawał, udar, epilepsja, cukrzyca i inne oraz ich prawidłowe zabezpieczenie. Dużo czasu poświęcono na działania przy symulowanych wypadkach, ćwiczeniach resuscytacji na fantomach, bezpiecznej ewakuacji z pojazdu, zdejmowaniu kasku motocykliście czy układaniu poszkodowanych w pozycji bezpiecznej. Trenowano przywracanie akcji serca na symulatorach AED.
Skorzystano także z symulatora dachowania samochodu, co przypomniało ratownikom zasady grawitacji, jakie zachodzą podczas zderzenia połączonego z utratą panowania nad pojazdem.

Kurs został oceniony przez obecnych jako bardzo praktyczny, profesjonalny i szczególnie przydatny. Zapisało się na niego 13 osób, z czego test i egzaminy praktyczne zaliczyło 11 osób. Otrzymały one Certyfikaty ukończenia kursu, apteczki oraz kamizelki ostrzegawcze.
Następny kurs planowany jest na 16 i 17 września. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, więc warto pośpieszyć się z przesłaniem zgłoszenia, które jest dostępne we wcześniejszych komunikatach na stronie Automobilklubu Polski.

Kurs Ratowników Drogowych PZM – galeria

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Call Now Button