Imprezy

Samochody
93-letni Sobiesław Zasada wygrywa kolejny rajd
23 października 2023

Sobiesław Zasada zajął pierwsze miejsce w 56. Rajdzie Żubrów rozegranym w Zakopanem w sobotę, 21.10. Najbardziej utytułowany polski rajdowiec zasiadł za kierownicą Porsche 911 Dakar RED58 Special, auta specjalnie przygotowanego w hołdzie udziałowi Zasady w rajdzie Londyn-Sydney z 1968 roku.

To było wspaniałe uczucie móc usiąść za kierownicą tego wyjątkowego samochodu i poczuć rajdowe emocje w nowym wydaniu. Trasy w Rajdzie Żubrów były krótkie, ale szybkie i nieraz niebezpieczne. Red58 prowadził się wyjątkowo dobrze, a marka Porsche jest mi szczególnie bliska – powiedział Zasada po ukończeniu Rajdu.

Pilotem Zasady był Marek Sworowski, dyrektor marketingu Porsche Polska.

Na starcie stanęło 98 załóg, które rywalizowały w pięciu klasyfikacjach. Trasa Rajdu wiodła po podhalańskich trasach i liczyła ponad 200 kilometrów, w tym 10 prób sportowych o długości około 2 kilometrów każdy.
Start i metę zlokalizowano w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem. Na liście startowej widniały również inne znane nazwiska: Rafał Sonik, Maciej Wisławski, Andrzej Lubiak, Zbigniew Baran i Artur Chwist. Do Zakopanego przyjechało również 15 ekip z włoskiego automobilklubu w Brescii.

Inicjatorem Rajdu Żubrów był sam Sobiesław Zasada. W 1966 gdy zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Europy – które w tamtych czasach było równoznaczne z mistrzostwem świata – wpadł na pomysł aby stworzyć imprezę dla byłych zawodników, działaczy i seniorów motosportu, czyli żubrów. Od początku istnienia wydarzenie organizowane jest przez Automobilklub Krakowski.

Porsche Dakar RED58 Special to jedyny taki model na świecie przygotowany przez fabrykę w Zuffenhausenn w ramach projektu Sonderwunsch. Jest upamiętnieniem udziału załogi Sobiesław Zasada / Marek Wachowski w rajdzie Londyn-Sydney w 1968 roku. Trasa o łącznej długości 17000 kilometrów wiodła przez 11 krajów, a czerwone Porsche Polaków miało numer boczny 58 – stąd nazwa najnowszego modelu. Wygrali najtrudniejszy 6000-kilometrowy odcinek rajdu po trasach Australii. Do mety dojechali na czwartym miejscu.

więcej szczegółów: rajdzubrow.pl

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com