15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

TajemniceNawigacji

UWAGA:
Poniższy materiał zawiera archiwalne wydanie "Tajemnic Nawigacji" z roku 2015. Aktualne wydanie: "Tajemnice Nawigacji 2019" znajdziesz na stronie Polskiego Związku Motorowego:
https://www.pzm.pl/tajemnice-nawigacji-2019

 

Z nawigacją spotykamy się niemal w każdej z dyscyplin sportów motorowych. Sport samochodowy, motocykle, pojazdy zabytkowe, carawaning, turystyka - wszystkie te dyscypliny w większym lub mniejszym zakresie posługują się zapisem trasy, itinererem, opisem dojazdu - czyli typowymi "narzędziami" nawigacji.

Bardzo często zawodnicy sportów popularnych, turystyki chcieliby startować w zawodach nawigacyjnych, ale myślą że są na to zbyt słabi. Ponieważ nie bardzo jest gdzie, oprócz "suchego" kodyfikatora zasad, dowiedzieć się jak rozwiązywać nawigacyjne "rebusy" więc nawigacja pozostaje dla wielu zbyt trudna, wręcz tajemnicza.

Na tych stronach podjąłem, wielokrotnie konsultując opisy z mistrzami polskiej nawigacji sportowej, próbę "odtajnienia" nawigacji, choć zdaję sobie sprawę, że to co nie niesie w sobie żadnej tajemnicy staje się banalne i zwykłe. Ale może "tajemnica nawigacji" zawsze w jakimś stopniu będzie istnieć? Zobaczymy.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do systematycznego odwiedzania tych stron. I bez znaczenia jest jaką dyscyplinę turystyki uprawiacie. Ważne abyście zapis trasy czytali i jeździli w ten sam sposób, czy będzie to start w turystyce, caravaningu, zabytkach, czy w "zawodowej" nawigacji.

Od razu przyznaję, nawigacja dla mnie też ma jeszcze swoje tajemne miejsca. Może jest ich mniej niż kiedyś, ale ... Dlatego proszę o współpracę. Tych którzy poznają nowe zasady - o pytania, "starych wykształciuchów nawigacyjnych" o reagowanie na błędy, nieścisłości i ... o relacje ze swoich doświadczeń rajdowych.
Dla wszystkich przydatna będzie znajomość aktualnego Kodyfikatora 2014 zamieszczonego na stronie PZM. Dla łatwiejszego wyszukiwania informacji menu "Tajemnic .." podzieliłem na 8 podrozdziałów.

Wszystkim którzy Tajemnice nawigacji chcieliby mieć zawsze przy sobie polecam wersję do druku:

Tajemnice nawigacji 2015

  Na dobry początek zobaczcie jak to może wyglądać z wnętrza samochodu. <film .wmv>

Piszcie do mnie na adres:
benedykt.chadzynski@pzm.pl
b.chadzynski@automobilklubpolski.pl

I jeszcze jedna uwaga. Zamieszczone materiały mogą się zmieniać w ramach uzyskiwania nowych informacji lub stwierdzenia że w danym dziale nie wszystko zostało uwzględnione. A więc czasem wróćcie do przeczytanych już treści.

Życzę wszystkim sukcesów w startach.
Benix

Ostatnia aktualizacja
Warszawa, 01.03.2014.

P.S. W materiale użyłem zdjęć ze znajomych stron nawigacyjnych. Mam nadzieję, że ich autorzy (w imię wspólnego celu) nie wezmą mi tego za złe. Gdyby jednak było inaczej, proszę o informację. W tym miejscu chciałbym podziękować także czeskim kolegom, za zgodę na wykorzystanie ich materiałów nawigacyjnych.

zapraszam do lektury >>

© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.