15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

Koło Sportu Wirtualnegoprzy Komisji Sportu Automobilklubu Polski powstało w roku 2011 z inicjatywy jego pierwszego przewodniczącego. W obliczu postępującej wirtualizacji wszelkich przejawów życia objęcie patronatem przez klub motorowy środowiska wirtualnych zawodników rajdowych pozostaje w zgodzie ze statutowym celem upowszechniania kultury motoryzacyjnej. Tym bardziej, że wcześniej również inne dyscypliny szeroko rozumianego sportu motorowego – w tym popularnego, jak na przykład nawigacja – zaczęły organizować rajdy całkowicie wirtualne.
Idea powołania Koła spotkała się z przychylnością władz Automobilklubu Polski, co umożliwiło podjęcie działań organizacyjnych zmierzających do usytuowania Koła w strukturze Komisji Sportu.

Zalążkiem Koła była grupa pasjonatów, działająca w jednym zespole od blisko dwóch lat. Starty w rajdach wirtualnych są dla większości z nich jedyną dostępną formą uprawiania sportu rajdowego, choć niektórzy mają na koncie również uczestnictwo w rajdach realnych.
Rajdy wirtualne spotykają się z dwojakimi opiniami: jedni uważają, że prowadzą one do przeceniania własnych umiejętności, co może powodować zagrożenia w ruchu drogowym, inni natomiast są przekonani, że – jak wszelkie szkolenia na dowolnym symulatorze – przyczyniają się one do faktycznego podnoszenia kwalifikacji kierowcy. Badania wykazują, że wirtualni rajdowcy zdają lepiej egzaminy na prawo jazdy…

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 


Do uprawiania tego sportu potrzebny jest komputer, kierownica i pedały oraz dedykowane oprogramowanie.

Powszechna dostępność tego wyposażenia sprawia, że społeczność międzynarodowa liczy dziesiątki tysięcy kierowców ze wszystkich kontynentów.

Najliczniejszą grupę stanowi oczywiście młodzież, choć nie ma tu żadnych barier wiekowych.

<--- zobacz prezentację jazdy

Członkowie Koła posługują się symulatorem "Richard Burns Rally" - od szeregu lat rozwijanym przez międzynarodową społeczność i uznawanym powszechnie za niekwestionowanego lidera wśród ogólnodostępnych symulatorów rajdowych. Łączy on wysoki poziom realizmu prowadzenia samochodu na różnych nawierzchniach i w różnorodnych warunkach atmosferycznych z zaawansowanymi możliwościami technicznego przygotowania samochodów ze wszystkich grup i klas.

Istnieje kilka platform do rozgrywania tego typu rajdów. Jedną z nich jest niekomercyjna strona www, prowadzona przez Czechów, która posiada kilka unikalnych cech. Umożliwia ona rozgrywanie zarówno wieloetapowych rajdów, jak i ich cykli. Do organizacji rajdów uprawnieni są donatorzy strony, a uczestnictwo w wielu z nich wymaga posiadania odpowiedniej licencji. W zorganizowanym po raz pierwszy w 2010 roku World Cup of Nations, mającego rangę mistrzostw świata, reprezentacja Polski odniosła przekonywujące zwycięstwo. Nie obroniła niestety tej pozycji w kolejnych dwóch latach.

W chwili powstania Koło Sportu Wirtualnego liczyło 9 członków, a do teamu rajdowego należało 21 zawodników z różnych regionów kraju. W Wirtualnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski 2010 nasz team zajął 16 miejsce wśród 28 sklasyfikowanych. Dwa następne sezony kończyliśmy już na pozycji ósmej, aby w 2013 sięgnąć po drużynowy prymat. Sezon 2014 przyniósł spore zmiany w zespole. Kilku doświadczonych zawodników odeszło lub zawiesiło swoje starty. Ich miejsce zajęli nowi zawodnicy, a skład nominowanych zawodników uzupełnili pozostali członkowie temu rajdowego. Sezon 2014 AP WRT zakończył na 6 miejscu w klasyfikacji zespołowej. Rok 2015 zapowiada się że będzie kolejną modyfikacją składu, jednak liczymy na awans w klasyfikacji. Zapraszamy wszystkich nie zrzeszonych zawodników chcących startować w barwach naszego zespołu do kontaktu.

Skład Rady Koła Sportu Wirtualnego:
Mateusz Ruciński– przewodniczący
Tomasz Rajewski – wiceprzewodniczący

Kontakt do Koła Sportu Wirtualnego:
sportwirtualny@automobilklubpolski.pl

English version         Automobilklub Polski Wrt


© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.