Nasza oferta Folder Brown
Działalność statutowa Folder Brown

Dzialalnosc

Kalendarz nadchodzących imprez:

<< Lut 2019 >>
pwścpsn
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Imprezy

Blog
Psychotechnika – badania psychologiczne kierowców
31 maja 2017

Psychotechnika – badania psychologiczne kierowców

Bardzo często pojawiają się pytania, czym właściwie jest psychotechnika, jak wyglądają badania, kto powinien udać się na takie badania, a także jaki jest ich cel. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić kilka najistotniejszych kwestii, dotyczących badań psychologicznych kierowców.


Badania psychologiczne, psychotechniczne kierowców, psychotesty dla kierowców, pracownia psychologiczna, psychotechnika, badania lekarskie kierowców Warszawa


Badania psychologiczne kierowców – cel

Psychotesty dla kierowców mają za zadanie zapewnić jak największe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mogą być przeprowadzane tylko w pracowniach psychologicznych, wpisanych do rejestru marszałka województwa.

Jak długo są ważne badania psychologiczne?

Do ukończenia 60 roku życia kierowca zawodowy jest zobowiązany poddawać się badaniom psychologicznym co pięć lat. Po przekroczeniu tego wieku, powinien badać się co 30 miesięcy.

Kto korzysta z badań?

Wśród zawodów, które powinny wykonywać badania psychologiczne znajdują się m.in.:

 • kierowcy zawodowi (kategoria C, CE, D, DE prawa jazdy)
 • pracodawcy zatrudniający zawodowych kierowców,
 • instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy
 • instruktorzy techniki jazdy,
 • kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości pieniężne,
 • osoby kierujące pojazdami służbowymi,
 • taksówkarze,
 • operatorzy maszyn i urządzeń,
 • osoby wykonujące pracę na wysokości.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców?

Badania psychotechniczne kierowców składają się z trzech etapów:

 1. Badanie osobowości kierowcy– przeprowadzane są w formie kwestionariuszy oraz rozmowy z psychologiem, który ustala jak badany zachowuje się w poszczególnych sytuacjach.
 2. Diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy– w tej części badany rozwiązuje testy uwagi i  sprawności intelektualnej
 3. Badanie wykonywane za pomocą specjalistycznej aparatury, pomagające określić szybkość czasu reakcji, koordynację wzrokowo ruchową, widzenie w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości, a także reakcję na olśnienie.

Warto zaznaczyć, że psycholog przez cały czas badania opiekuje się badaną osobą. Ponadto spokojnie tłumaczy i wyjaśnia wszystkie zagadnienia, rozmawia, słucha i obserwuje zachowania.

Jak przygotować się do badania psychologicznego?

Trzeba pamiętać, że to badanie, a nie egzamin. Wystarczy przyjść wypoczętym i niepotrzebnie się nie stresować.

Na spotkanie należy przynieść skierowanie na badanie psychologiczne (jeżeli takie otrzymano), jeden z dokumentów tożsamości (dowód osobisty/paszport/prawo jazdy), oraz okulary, jeżeli kierowca nosi je na co dzień.

Ile czasu trwa badanie psychologiczne?

Czas badania psychologicznego kierowców zależy od jego rodzaju, a także tempa pracy samej osoby badanej. Średni czas badania wynosi około półtorej godziny.

Jak wygląda zakończenie badania psychologicznego?

Po zakończeniu badania następuje omówienie uzyskanych wyników, a także wydanie odpowiedniego orzeczenia lub zaświadczenia psychologicznego.

Co zrobić, gdy badanie psychotechniczne kończy się niepowodzeniem?

Jeżeli badanie psychotechniczne wypada źle, można powtórzyć jego wybrane elementy. Zawsze zakłada się, że na badanego może działać stres, zmęczenie, czy też chwilowa niedyspozycja. Powtórka może nastąpić tego samego lub innego dnia i nie ponosi się za nią żadnej dodatkowej opłaty.

Badania psychotechniczne kierowców – Automobilklub Polski Warszawa

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na badania psychologiczne kierowców. Gwarantujemy, że spotkanie przebiega w bezstresowej atmosferze, pod opieką najlepszego specjalisty.

Organizujemy również badania lekarskie – współpracujemy z lekarzem medycyny pracy, który przeprowadza badania lekarskie kierowców zawodowych i innych osób. Więcej znajduje się pod podanym linkiem – badania psychologiczne kierowców.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com