29 30 31 1 2 3 4

Imprezy

Samochody
Kuba piąty – sukces naszego Kierowcy w Rajdzie Dakar

Kierowca Automobilklubu Polski, Kuba Przygoński z pilotem Tomem Colsoulem zajęli znakomite 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar 2018 drugi najwyższy polski wynik w Dakarze w kategorii samochodów (w 2015 roku inny reprezentant AP – Krzysztof Hołowczyc stanął na najniższym stopniu podium).
Na ostatnim, czternastym etapie nasza załoga w Mini John Cooper Works Rally uzyskała szósty czas próby.

Jubileuszową edycję rajdu wygrał Hiszpan Carlos Sainz. „El Matador” zwyciężył po raz drugi w karierze, zapewniając jednocześnie trzecie z rzędu zwycięstwo zespołowi Peugeota. Drugi w klasyfikacji generalnej był Nasser Al-Attiyah, który stracił ponad 43 minuty. Podium uzupełnił Giniel de Villiers, tracąc 76 minut do zwycięzcy.

Kuba Przygoński osiągnął metę rajdu w Cordobie poprawiając o dwie pozycje swój ubiegłoroczny wynik i uzyskując najwyższą lokatę w swoich dziewięciu startach w Dakarze (jego dotychczasowym najlepszym wynikiem było 6. miejsce w 2014 r. w kategorii motocykli).

Jesteśmy po Dakarze 2018! Strasznie zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni z wyniku. Mieliśmy naprawdę dużo przygód przez ostatnie dwa tygodnie: od uszkodzonych kół, przez chorobę Toma po zakopane Mini. Udało się wyjść ze wszystkich opresji, dopisało trochę szczęścia i kończymy rajd na piątym miejscu! Bardzo dziękuję za świetną współpracę Tomowi, bez którego nie byłoby tego wyniku. Dziękuję również wszystkim, którzy nas wspierali i nam kibicowali. To nie jest nasze ostatnie słowo na Dakarze! – podsumował swój start Kuba Przygoński.

W rywalizacji motocyklistów zwycięzcą został Matthias, a najlepszy z Polaków Maciek Giemza zajął 24. miejsce.

Maciek ukończył swój pierwszy Dakar na 24. pozycji, co jest naprawdę super wynikiem jak na debiutanta. Muszę go pochwalić za organizację, świetną współpracę, równą jazdę na wszystkich etapach oraz za to, że nie podejmował niepotrzebnego ryzyka. Celem było ukończenie rajdu i udało się to zrealizować. W nadchodzącym sezonie będziemy pracować nad szybkością tak, żeby w kolejnej edycji był w stanie na stałe zagościć w pierwszej dwudziestce. Cieszę się, że z Markiem Dąbrowskim udało nam się wychować kolejnego dakarowca w ORLEN Team, o którym na pewno jeszcze usłyszymy – tak podsumował występ Giemzy wspierający go na rajdzie Jacek Czachor.

W kategorii quadów Kamil Wiśniewski był 13-ty w końcowych wynikach.

To był mój dziewiąty Dakar i najtrudniejszy, w jakim brałem udział. Na pewno od mojej pierwszej edycji zmieniła się jego formuła. Rajd ma teraz charakter bardziej przeprawowy i jest bardzo trudny terenowo. W tym roku było mnóstwo miejsc, w których walczyliśmy tylko o to, żeby przejechać. To już nie jest rajd, gdzie walczy się na ułamki sekund i moim zdaniem to jest dobry kierunek rozwoju – podsumował zawody Kuba Przygoński.

Sukces osiągnął także inny zawodnik Automobilklubu Polski – Szymon Gospodarczyk, który stanął na najniższym stopniu podium Rajdu Dakar w kategorii UTV. W swoim debiucie pilotował on 66-letniego Claude’a Fourniera. Zwyciężyli Reinaldo Varela  i  Gustavo Gugelmin.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com