15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

Załoga Automobilklubu Polski na mecie Arboe Classic 2014   
23.06.2014

Załoga w składzie Mirek Miernik - członek Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski i Andrzej Glajzer (znany dziennikarz i wielki znawca historii Polskich rajdów ) powróciła z Austriackiego rajdu Arboe Classic.

W rajdzie brało udział 110 załóg na bardzo ciekawych samochodach - od Eskortów RS poprzez Lotusy, Ople Kadet GSI i Manta GTE , Ferrari 308 GTS a nawet Lamborghini Countach. Rajd rozgrywano wg regulaminu FIVA z odcinkami na regularność. Nasza załoga ukończyła rajd z pucharem i zajęła pierwsze miejsce wśród załóg z zagranicy. Wśród startujących by min były kierowca rajdowy WRC i rajdowy mistrz Austrii Eric Wellner na Escorcie RS 2000.

Udział Countach'a dał możliwość porównania stylów dwóch włoskich projektantów aut sportowych: Pininfariny (124 spider) i Bertone (Lambo).

Nasza załoga startowała na Fiacie 124 spider, replice Fiata Abartha 124 gr 4 - auta na którym Achim Warmbold / Jean Todt wygrali Rajd Polski w 1973 roku. Na tym rajdzie załoga Stawowiak/Czyżyk zajęła trzecie miejsce w generalce - najwyższe miejsce w historii polskich startów w WRC. Rajd Polski z 1973 roku uznawany jest za najtrudniejszy rajd w historii WRC.Rajd Arboe Classic 2014 jest organizowany przez byłych zawodników rajdowych Austrii i rozgrywany od 16 lat w jednym z najciekawszych regionów Styrii (Admont) w środkowej Austrii. Alpejskie krajobrazy były niezapomniane, ale nie było zbyt dużo czasu by je podziwiać bo utrzymanie średniej rzędu 50 km/g nawet na zjazdach serpentynami z przełęczy powyżej 1500 npm było zadaniem nie łatwym. Załoga AKP była pierwszą załogą z Polski startującą w tym rajdzie.

Obszerna relacja z rajdu w jedynym z najbliższych numerów Automobilisty.


<powrót do aktualności>

© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.