15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

Załoga Automobilklubu Polski powróciła z Eifel Rally 2013    
07.08.2013Załoga Mirek Miernik / Mirek Staniszewski wspomagani przez serwis Waldka Daszkowskiego (wszyscy z Automobilklubu Polski) powrócili z Eifel Rally Festival 2013 rozgrywanego w Daun, w Niemczech tuż pod granicą z Luksemburgiem. Wystartowali oni na specjalnie przygotowanym do tego rajdu Fiacie Abarth 131 Rally w specyfikacji grupy 4 i w kolorach auta Fiat de France z Rajdu Samremo 1977, na którym Jean Claude Andruet i Christian Delferrier wygrali te imprezę, przed dwoma innymi Fiatami 131 Abarth, bijąc konkurencje na głowę i otwierając przed fiatem drogę do zwycięstwa w WRC w 1977 roku, a następnie w roku 1978 oraz w 1980.

Załoga Automobilklubu Polski Miernik/Staniszewski była pierwszą i jak dotąd jedyną załogą z Polski jaka kiedykolwiek wystartowała w tej prestiżowej imprezie, rozgrywanej w tym roku dla uczczenia 40-lecia WRC. Patronem i uczestnikiem tej imprezy był Walter Röhrl a jej uczestnikami m.in. Bjorn Waldegard, Stig Blomqvist, Simo Lapinen i Harri Toivonen.

Jest to największa w świecie impreza dla historycznych samochodów rajdowych, w tym jedyna, w której startują auta grupy B, w tym Audi Sport Quattro, Austin Rover MG Metro 6R4, Ford RS 200, Peugeot 205 T16 wykluczone przez FIA z cyklu WRC w 1987 r.

Obszerna relacja z rajdu w we wrześniowym Automobiliście.


<powrót do aktualności>

© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.