polecamy

komisje

XII runda Pucharu AP WRT
02.01.2013

Wieńczący rozgrywki Pucharu AP WRT 2012 rajd rozegrany został w śnieżnej scenerii na oblodzonych pierwszymi zimowymi przymrozkami nawierzchniach. Zawodnicy mieli do pokonania 6 odcinków o łącznej długości 47,3 km.

Ale nie to stanowiło dla nich największą trudność. Prawdziwym wyzwaniem była konieczność okiełznania nie wszystkim znanego BMW M3 e30 grH RWD i utrzymania toru jazdy zgodnego z przebiegiem drogi. Stąd tak liczne grzęźnięcia w przydrożnych zaspach, skutkujące dużymi stratami czasowymi. Wymowa większości komentarzy kierowców do przebiegu rajdu jest jednoznaczna: „Ta BMW to porażka”, „Disaster”, „Hardcore”. Ale były też opinie pozytywne: „Jazda BMW po śniegu – coś pięknego” czy „Frajda i emocje chyba największe tym samochodem”.

Wyniki rajdu raz jeszcze potwierdziły, że najlepsi kierowcy dobrze sobie radzą z każdym samochodem i w każdych warunkach, bowiem na podium stanęli trzej dotychczasowi liderzy, a w konsekwencji – zwycięzcy końcowej klasyfikacji. Runda przyniosła jednak jedno zaskakujące rozstrzygnięcie. Otóż zajmujący pierwsze miejsce przez większą część sezonu (w tym – po przedostatniej rundzie) Adrian Klimas (WRC Team) – wicemistrz WRSMP 2012 - musiał ustąpić pierwszeństwa na finiszu rozgrywek Dawidowi Chorobikowi (Poland Virtual Rally Team), który wyraźnie lepiej panował nad samochodem - zwłaszcza na początkowych odcinkach. I w dodatku zdobył premię za wygranie ich największej liczby. A ponieważ Adriana Klimasa wyprzedził jeszcze trzeci w końcowej klasyfikacji Dariusz Jakubczyk (Automobilklub Polski WRT), więc zwycięzcą Pucharu AP WRT 2012 – z przewagą zaledwie 2 punktów – został triumfator ostatniej rundy. Nie znając jeszcze końcowych wyników tak podsumował on przebieg Pucharu: „Dzięki AP WRT za niesamowity sezon”. Na pozostałych „punktowanych” miejscach nie zaszły zmiany, a zajęli je w kolejności: Marcin Błoński (Play-Max.pl Rally Team), Wojciech Anusiewicz (Sudety VRT) oraz reprezentująca AP WRT Justyna Rajewska.

Ostatnia runda nie wprowadziła zmian w klasyfikacji teamów, a kolejne miejsca na podium zajęły: AP WRT, Wyprzedź Mnie Rally Team oraz Poland Virtual Rally Team. W Pucharze wystartowało łącznie 126 zawodników reprezentujących 25 teamów (w tym – 33 niezrzeszonych). Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje. Zdobywcy miejsc na podium w obu klasyfikacjach otrzymają nagrody honorowe. I zapraszamy na drugą edycję Pucharu, której formuła nie ulegnie wprawdzie poważniejszym zmianom, ale nastąpią pewne modyfikacje regulaminu - na bazie doświadczeń 2012.
Dobiegły również końca III Mistrzostwa AP WRT. W ostatniej rundzie pierwsze 3 miejsca zajęli kolejno: Dariusz Jakubczyk, Michał Kowalczyk sr oraz Mateusz Ruciński. A w końcowej klasyfikacji miejsca na podium przypadły: Dariuszowi Jakubczykowi, Justynie Rajewskiej i Michałowi Kowalczykowi sr, Pozostałe punktowane miejsca zajęli: Marcin Felkowski, Sebastian Trzeszczkowski i Rafał Majka. Supremacja zwycięzcy była bezsporna, bowiem wygrał on 8 rund, a w 11 zdobył premie za wygranie największej liczby odcinków. Zdobywcy pierwszych 4 miejsc nie tylko wystartowali we wszystkich rundach, ale jako jedyni we wszystkich dojechali do mety. Gratulacje. A podziękowania należą się tym wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia rozgrywek.