15 stycznia 2017


polecamy

polecamykomisje

Rajd Barum Czech - VIII eliminacja IRC 2011    
19.09.2011

VIII runda IRC 2011 składała się z 14 asfaltowych odcinków, których stopień trudności spowodował bardzo niską "frekwencję" na mecie: rajd ukończyło jedynie 68 spośród 308 startujących zawodników.

Przyczynił się do tego między innymi dwukrotnie przejeżdżany Bergheim – nie dość, że jest to odcinek szalenie wymagający, prowadzący krętymi i wąskimi drogami o urozmaiconej nawierzchni wśród niemieckich winnic, to został on stosunkowo niedawno dopuszczony do rozgrywania rajdów, w związku z czym stanowi wciąż spore wyzwanie dla wielu kierowców.

Na tym większe uznanie zasługuje więc wynik osiągnięty w tym rajdzie przez team AP WRT. Troje naszych reprezentantów: Justyna Rajewska, Łukasz Piekarski i Tomasz Rajewski zdobyło w sumie 20 punktów liczonych do klasyfikacji drużynowej, co oznacza wyśmienite 14 miejsce w tej rundzie i co pozwoliło nam awansować o 6 pozycji na miejsce 33 wśród 55 sklasyfikowanych teamów. Co więcej - w nie zaliczanej do punktacji drużynowej klasie A5 Rafał Majka zajął świetne 7 miejsce (6 wśród zawodników nominowanych).

W dotychczasowej historii startów w tym – uznawanym za mistrzostwa Europy – cyklu jest to najlepszy nasz wynik. Ponieważ jednak różnice punktowe między kilkoma wyprzedzającymi nas teamami i tymi za nami nie są duże (wystarczy wspomnieć, że 14 teamów mieści się w 28 punktach), to rywalizacja między nimi w kolejnych rundach będzie z pewnością zażarta, a zwycięsko z niej mogą wyjść tylko te drużyny, których zawodnicy będą jak najliczniej osiągali metę na miejscach 1-20 w poszczególnych klasach. Wymogiem jest dyscyplina na starcie i maksymalna koncentracja na trasie.

Przy bardzo licznej obsadzie imprez tego cyklu odsetek docierających do mety jest relatywnie niski, bowiem wielu kierowców charakteryzuje ułańska fantazja, nie przynosząca efektu w rajdach pozbawionych systemu Super Rally. Wystarczy zauważyć, że w żadnej z klas na mecie nie zameldowało się więcej niż 16 zawodników. Czyli ukończenie rajdu nawet z bardzo dużą stratą czasową gwarantowało zdobycie punktów dla teamu. Co wszyscy reprezentanci AP WRT powinni wziąć pod uwagę w kolejnych swoich startach w tym cyklu.

Wyniki VIII eliminacji IRC 2011

Klasyfikacje IRC 2011 po VIII eliminacji


 

<Powrót do aktualności>


© benix      Automobilklub Polski                                                    Automobilklubpolski.pl używa plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu.